Dostaňte svůj výzkum na trh. Další výzva projektů Proof-of-Concept zahájena

Foto: VTP UP
Pátek 9. duben 2021, 14:00 – Text: Dominika Knappová

Chcete uplatnit výsledky svého výzkumu v praxi a využít tak komerční potenciál svého nápadu? Chcete, aby se vaše bádání uchytilo v reálném životě a pomáhalo lidem? Pak využijte možnosti přihlásit se do tradiční kontinuální výzvy na projekty Proof-of-Concept (PoC), které na UP koordinuje Vědeckotechnický park UP. Čas máte do 1. června. S plánováním a rozhodováním vám pomůže i speciální online seminář.

Výzva je určena pro zájemce z řad zaměstnanců a studentů doktorského studia UP. Projekty Proof-of-concept z programu GAMA 2 Technologické agentury ČR jsou zaměřeny na ověřování výzkumných výsledků univerzity pro následné tržní uplatnění, respektive na uplatnění aplikovaného výzkumu a experimentálního vývoje a inovací. „Hledáme takové projekty, které jsou vhodné na ověření přenositelnosti vědy a výzkumu do praxe, například vytvořením metodiky, funkčního prototypu, ověřené technologie nebo beta verze softwaru,“ uvedl Petr Kubečka, vedoucí oddělení transferu VTP UP. „Projekty by měly mít vysoký potenciál praktického uplatnění a významný dopad na společnost. Hledáme jak projekty z přírodních věd, tak i z oblasti SSHA (Social Sciences, Humaties and Arts),“ dodal.

Přemýšlíte, jestli je váš nápad pro PoC vhodný? Zúčastněte se speciálního semináře, který se uskuteční dne 3. května 2021 ve 13:00 na MS Teams (další informace na webu VTP UP). Pokud vám termín semináře nevyhovuje, můžete si konzultaci domluvit přímo s našimi manažery.

Své přihlášky můžete zasílat do 1. června 2021. Poté budou přihlášky vyhodnoceny a předloženy Radě pro komercializaci. Vybrané projekty bude možné následně zahájit od 1. srpna 2021.

V aktuálním programu GAMA 2 pro období 2020–2022 je na projekty připraveno více než 17 milionů korun. Finance lze využít na nákup materiálu, cestovné, služby a mzdy řešitelů. PoC projekty jsou na UP realizovány od roku 2014 a dosud bylo podpořeno již více než 40 dílčích projektů. V současné době je v řešení 7 projektů: Testbal (www.acbaluo.cz), TETRECOM (www.tetrecom.cz), Active (www.ac-tive.cz), TFL – Typing for Life  (www.typingforlife.cz), Nanoroušky (www.argecure.com), ZEDA (www.zeda.cz) a Fenotyper (phenotyper.vtpup.cz).

Veškeré dokumenty potřebné k podání přihlášky naleznete na stránkách VTP UP, v sekci Dokumenty ke stažení. Další informace o projektech PoC na UP jsou dostupné na stránkách VTP UP: http://transfer.vtpup.cz/pro-univerzitu/#PoC-id  nebo http://poc.vtpup.cz.

Harmonogram výzvy PoC projektů:

1. 4.       Vyhlášení příjmu přihlášek PoC

3. 5.       Seminář pro žadatele na MS Teams (13:00–14:00)

1. 6.       Odevzdání přihlášek dílčích projektů

od 2. 6.   Interní hodnocení odevzdaných PoC přihlášek