Hudbou proti karanténě. Živé koncerty na Facebooku zpříjemní studentům izolaci

Obývákový koncert Davida Livingstona.
Foto: Žurnál UP
Úterý 14. duben 2020, 12:39 – Text: Tomáš Franta

Banjo, tamburína, slamák a repertoár plný amerického folklóru. Téměř hodinový živý facebookový přenos písní v podání Davida Livingstona a jeho rodiny odstartoval v sobotu 11. dubna sérii online vystoupení, které připravilo zahraniční oddělení UP (nejen) pro zahraniční studenty, kteří musejí v rámci aktuální situace setrvávat v preventivní izolaci na olomouckých kolejích. Do konce dubna se na Facebooku odehrají ještě čtyři další přenosy.

„Myšlenka koncertů pro Erasmus studenty vznikla v návaznosti na momentální situaci na kolejích. Jsme se studenty v každodenním kontaktu a neumíme si představit, jak těžká pro ně musí být karanténa bez možnosti vrátit se domů k rodině a přátelům či vyjít ven. Chtěli jsme proto studentům zlepšit den, ukázat, že na ně univerzita myslí, a alespoň online formou jim přiblížit, jak by vypadal jejich pobyt v Olomouci, kdyby nenastala globální pandemie,“ přiblížila iniciativu Tereza Kalousková ze zahraničního oddělení UP. Na organizaci se podílí ještě s kolegyní Klárou Henzlovou.

Internetové kulturní dýchánky se budou po následující dva týdny konat vždy ve středu a v sobotu večer od 19:00. Svůj hudební a jiný kulturní talent během nich představí buď lidé přímo z UP, nebo známé olomoucké umělecké tváře. „Chtěli jsme, aby byli vystupující spojeni s univerzitou či Olomoucí,“ vysvětlila Tereza Kalousková.

Po entrée v podobě obývákového koncertu Davida Livingstona se ve středu 15. dubna představí zaměstnanec rektorátu Salih Hadžiabdić, který na Facebooku zahraje mimo jiné skladby z rodné Bosny a Hercegoviny. Vysílat se bude na profilu zahraničního oddělení UP a ve facebookové skupině pro zahraniční studenty.

V sobotu 18. dubna se mohou zájemci těšit na vystoupení Joanny Sio z katedry asijských studií. Joanna Sio pochází z Hong Kongu, a pokud zrovna nevyučuje na katedře, věnuje se stand up comedy a improvizaci. Právě tento formát zábavy nabídne prostřednictvím streamu na Facebooku katedry anglistiky a amerikanistiky.

Ve středu 22. dubna odehraje online koncert olomoucká písničkářka a buskerka Terez Wrau, která se pravidelně objevuje i na akcích pořádaných univerzitou a v nedávné době například nahrála hudební poděkování všem dobrovolníkům z UP. Odkaz na živé vystoupení Terez Wrau v kulisách UP najdete v den konání na Facebooku zahraničního oddělení UP.

V sobotu 25. dubna pak další hudební session připraví Toby Wehle, student katedry anglistiky a amerikanistiky. Detaily k jeho vystoupení zveřejní zahraniční oddělení UP v nejbližších dnech.