Jezírko v kostele i studánka s pokladem. Inspirujte se k výletům za vodou

Na úvodní fotografii Fortová studánka nad Radíkovem, v galerii pod textem pak další zmíněné studánky a prameny.
Foto: Martin Višňa
Sobota 10. červenec 2021, 8:00 – Text: Martin Višňa

Klinika tělovýchovného lékařství a kardiovaskulární rehabilitace Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc vyhlásila na léto soutěž Putování za živou vodou. Cílem je navštívit co nejvíce pramenů a studánek a sdílet fotky z výletů. Na vítěze čekají zajímavé ceny, mimo jiné i lázeňský pobyt. Pokud byste se chtěli zapojit a hledáte inspiraci k výletu, máme pro vás pět tipů z Olomouce a okolí.

Letní výzvu pořádá klinika v rámci svého projektu 5S zaměřeného na podporu zdravého životního stylu. „Soutěž je jednou z možností, jak můžeme zájemce lépe motivovat k naplnění všech pěti S našeho projektu. Pěší výlet ke studánce je přece sport, zdravá svačinka na cestu je námi doporučovaná strava, relaxace u studánky může soutěžící zbavit stresu, fyzická námaha z výletu nám přinese zdravý spánek a poslední S je Stop kouření – no, přece nebudeme v krásné přírodě na výletě kouřit,“ uvedla přednostka kliniky Eliška Sovová.

Podrobnější informace k účasti v soutěži najdete zde. Nemáte-li ale zatím výlety k pramenům a studánkám naplánované, nemusíte se příliš trápit nad mapou – na následujících řádcích vám trochu pomůžeme.

Jezírko v kostele

S prvním tipem zůstaneme přímo v centru Olomouce. Chrám sv. Michala, jehož kopule neodmyslitelně patří k panoramatu města, sice prochází rekonstrukcí, dveře má však stále otevřené. Při návštěvě přitom můžete zavítat nejen do samotného kostela, ale z křížové chodby původního dominikánského kláštera také do kaple sv. Alexeje, do zvonice nebo na rajskou zahradu. A také do poustevny, prostoru ve sklepení, kde ze skály vyvěrá malé nevysychající jezírko. Klidné místo v podzemí můžete využít k meditaci i modlitbě. (mapa)

Fortová studánka

Poněkud jinou atmosféru bude mít procházka v lesích za Svatým Kopečkem, tedy v nejvýchodnějších částech olomouckého katastru. Pokud vyjedete autobusem linky 11 až na konečnou do Radíkova, je to jen zhruba kilometr mírného stoupání k nepřehlédnutelné televizní věži, chatě s občerstvením pod ní a také k nejmladšímu z olomouckých fortů (pevnůstek), který byl vystavěn jen dvě desetiletí před zrušením pevnostního statusu města. Fort lze obejít po hraně jeho příkopů, jedna z cest dovede k nedaleké pěkně upravené Fortové studánce, která sloužila jako jeden ze zdrojů pitné vody pro osádku pevnůstky – jen se musíte spolehnout na vlastní orientační smysl, protože ke studánce nevede žádná značka a v některých mapách není vůbec žádná cesta ke studánce naznačena. Nicméně „hlavní“ červená trasa prochází blízko a následně vás spolehlivě dovede na Svatý Kopeček k zoo a bazilice minor. S naučnou stezkou se ale můžete lesem vydat také k Novým Sadům a k ruinám kartuziánského kláštera nad Dolany, v tom případě nemůžete minout další ze zdejších studánek, která nese jméno Jiřího Wolkera. (mapa)

Svatá voda u Cakova

Řadu pěkných míst a často i nejednou pověstí opředených pramenů a studánek lze najít také v širším okolí Olomouce, těžko z nich do textu vybrat. O studánce a kapličce v Olší u Majetína nebo o Svatých vodách u Choliny jsme se zmiňovali již dříve tady, pozornost si jistě zaslouží také cakovská Svatá voda, malebné a tiché poutní místo s kapličkou na dohled Náměště a Senice na Hané, které je zároveň galerií obrazů místního malíře Františka Stratila s církevními i lidovými motivy. Zdejší údajně léčivý pramen vyvěrá v místě, kde má být už z dob třicetileté války zakopán poklad. Pod zemí prý zůstane, dokud chudá vdova nenajde v lese opuštěné dítě a nevychová jej v lásce tak, aby se z něj stal dobrý kněz. Ke Svaté vodě vás ze Senice dovede naučná stezka Elišky z Kunštátu. (mapa)

Pramen Pilavky

Zůstaneme-li v kopcích a lesích Bouzovské vrchoviny, může být pěkným tipem na výlet pramen potoka Pilavky mezi Hačkami a Hvozdem, kousek od Konice. Jezírko se stalo přitažlivým cílem vycházek poté, co u něj Waldemar Zatloukal z hvozdecké základní školy usadil betonovou sochu půvabné víly Pilávky a vymyslel k ní i pověst, proč zkameněla. Z prokletí prý může být vysvobozena pouze o svatojakubské noci mládencem, který ve studánce najde prsten a navlékne ho víle na prst. Od pramene Pilavky se můžete vydat podél toku přes Ochozskou kyselku až k Laškovu, určitě to bude příjemná procházka. (mapa)

Svatá studánka

A poslední tip. Zamíříme s ním na samou hranici Olomouckého kraje. Stará Ves u Přerova je se svými dominantami, novogotickým kostelem a vysílačem na Holém kopci, z hanácké roviny nepřehlédnutelná. Co však vidět třeba z vlaku není, je Svatá studánka (někdy také Svatá voda) s mariánskou kapličkou, které se ukrývají nad obcí v lese Dubina. Traduje se, že za třicetileté války zdejší pramen zachránil život zraněnému vojákovi, jiná pověst praví, že sem kdysi přišla matka s těžce nemocným dítětem, vodou ze studánky ho omyla a nemoc byla po pár hodinách pryč. Pokud se také vydáte poznat léčivé účinky zdejšího pramene a vezmete to přes zmíněný Holý kopec, na nějž není nijak zvlášť náročné vystoupit, budete odměněni i parádními výhledy na pořádný kus Přerovska a Kroměřížska nebo na Svatý Hostýn. (mapa)

Víte, že se při dovolené na Olomoucku můžete ubytovat na vysokoškolských kolejích za studentské ceny? Podívejte se sem. Na stránce Uni t(r)ips zase najdete, co zajímavého můžete vidět přímo na Univerzitě Palackého. A tady se můžete inspirovat k dalším výletům v Olomouci a okolí.

Zpět