Metodice dělení příspěvku a dotací se Akademický senát UP bude znovu věnovat v dubnu

Grafika: Žurnál Online
Pátek 16. únor 2024, 12:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Akademický senát Univerzity Palackého nepřijal navrženou Metodiku dělení příspěvku a dotací součástem UP pro rok 2024. Během únorového jednání vyzval senátory k nominacím členů do univerzitních komisí a pracovních skupin, vyslechl si informace o univerzitních stavebních akcích realizovaných prostřednictvím technického odboru RUP i vztahující se k udržitelnosti.

Jednání o metodice dělení příspěvku a dotací jednotlivým součástem je každoročně prvním pomyslným krokem vedoucím k sestavení rozpočtu univerzity na daný rok. Na únorovém jednání metodiku pro rok 2024 krátce senátorům představil nejprve rektor UP Martin Procházka, poté i kvestorka UP Petra Jungová. Informace z Rady vysokých škol, související se stávajícím i budoucím financováním vysokých škol, poté doplnil její místopředseda a zároveň i místopředseda AS UP Jiří Langer. Jednání Akademického senátu UP se zúčastnila většina děkanů fakult UP.

Ekonomická komise AS UP doporučila navrženou metodiku schválit, kriticky se však vyjádřila k dlouhodobě neřešené situaci v kategorii Příspěvek na studenta (ukazatel A). V přijatém usnesení nejprve požádala, aby AS UP při sestavování rozpočtu na rok 2024 žádal vedení o zohlednění mimořádných výnosů za rok 2023 a mimořádných příspěvků a dotací z MŠMT pro rok 2024. V dalším usnesení senátu doporučila, aby návrh metodiky dělení příspěvku a dotací MŠMT na UP pro rok 2024 schválil.

Následující debata v AS UP přinesla řadu podnětů. Zazněly připomínky, které se týkaly zafixovaného ukazatele A. Hovořilo se o usneseních senátu, jež změnu žádala už v roce 2022 i 2023.

Aby předložená Metodika dělení příspěvku a dotací součástem UP pro rok 2024 mohla být AS UP schválena, bylo třeba shody nadpoloviční většiny, tedy muselo by pro ni zvednout ruku třináct senátorů a senátorek. Pro předloženou metodiku ale nakonec hlasovalo jedenáct senátorek a senátorů, osm se jich v hlasování zdrželo, dva byli proti. Znovu se bude AS UP tématu věnovat na svém dubnovém zasedání. Pokud na dubnovém jednání najde nad metodikou shodu, bude možné přistoupit k dalšímu ze tří kroků vedoucích k rozpočtu na rok 2024, tedy k rozdělení příspěvku a dotací jednotlivým součástem UP, jež budou schvalovat dílčí rozpočty.

Během únorového jednání vyzval Akademický senát UP k nominaci svých zástupců do pracovní komise věnující se Studijnímu a zkušebnímu řádu UP i do Komise pro informační technologie UP. Nominace by měl AS UP obdržet do 29. února.

S odkazem na soulad s obecně závaznou právní úpravou (vyplývá z konsolidačního balíčku) schválil AS UP během jednání novelu č. 11 Statutu UP. Nepřijal však novelu č. 3 Organizačního řádu UP. Na jednání AS UP zazněla i informace o tom, že Koordinační odborová rada UP (KOR UP) dosud nevyjádřila souhlas s AS UP schváleným Vnitřním mzdovým předpisem, jenž usiluje o sjednocení tarifů akademických pracovníků. Prorektorka pro legislativu a organizaci Zdenka Papoušková v této souvislosti shrnula veškerá jednání, která se v dané věci uskutečnila. Předseda KOR UP František Kratochvíl z FF UP v této věci zmínil, že stále existují připomínky, jimž se obě strany věnují (více zde).

V další části jednání vzal AS UP na vědomí informace o stavebních akcích realizovaných prostřednictvím technického odboru RUP. Kvestorka UP Petra Jungová v této souvislosti zmínila v loňském roce dokončené a zkolaudované stavby včetně celkových nákladů na již dokončené stavby a zdrojů jejich financování. Hovořila také o stavbách, které jsou v letošním roce zahajovány. Na vědomí vzal AS UP i informace vztahující se k udržitelnosti UP, včetně aktivit Komise pro udržitelnou UP. Plnění dvouletého Akčního plánu realizace udržitelného rozvoje UP na roky 2022–2023 prezentovala Zuzana Huňková, koordinátorka udržitelného rozvoje UP. Zároveň představila i koncept ambasadorů udržitelnosti a možnosti, jak by Komise pro udržitelný rozvoj AS UP mohla svou činnost naplňovat v následujícím období. O tématu bude AS UP debatovat i v následujícím období.

Poděkování rektora Martina Procházky i Akademického senátu UP obdržela na únorovém jednání Pavlína Vajdová, studentka pátého ročníku Všeobecného lékařství na LF UP, a to za záchranu lidského života. Pavlína Vajdová poskytla první pomoc na ulici bezvládně ležícímu muži. Před senátory UP řekla, že je moc ráda, že si ke studiu vybrala právě LF UP, a podotkla, že se k situaci dokázala takto dobře postavit právě díky výuce na fakultě. Více jsme o tématu psali zde.

V úvodu zasedání bylo jmenovitě poděkováno i všem členům Legislativní a Ekonomické komise AS UP, kteří pro AS UP pracovali v předchozím období. Předsedkyně AS UP informovala o uskutečněném společném zasedání nově ustanovené Legislativní a Ekonomické komise AS UP. Předsedou EK AS UP se stal Vít Procházka z LF UP, místopředsedkyní Petra Gaul Aláčová z FZV UP.

Příští jednání AS UP se uskuteční 13. března, bude se věnovat majetkovému vyrovnání mezi PřF UP a VŠÚ CATRIN, místem jednání bude Právnická fakulta UP. Více o AS UP zde. Přijatá usnesení zde.