Na 3D tiskárně pedagogické fakulty vznikají ochranné štíty pro nemocnice či policii

Fotogalerie:
DM a veřejná FC stránka Covid - 3D tisk - Zlínský kraj.
čtvrtek 9. duben 2020, 13:33 – Text: Milada Hronová

Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP, respektive její 3D tiskárna zdarma tiskne ochranné štíty pro lékaře, nemocnice, sociální služby i policii. Do výzvy ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, vyhlášené v reakci na aktuální pandemii nového typu koronaviru, se zapojila bezprostředně po jejím oznámení.

Prototyp ochranných štítů na rychlou pomoc všem v první linii vyvinula firma Prusa Research. Štíty si nechala schválit ministerstvem zdravotnictví a bezprostředně poté vyzvala všechny 3D tiskaře, aby se do výroby štítů zapojili. Zájem byl tak velký, že se vytvořily skupiny podle krajů. Díky Davidovi Medkovi a jeho rodině je od prvopočátku do aktivity zapojena i 3D tiskárna katedry výtvarné výchovy Pedagogické fakulty UP.

„Zapojili jsme se do organizování a shánění dalších komponentů a sponzorů. Podařilo se nám zkompletovat dvacet štítů pro dětskou diabetologii do Motola, třicet štítů pro 1. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a třicet štítů pro otrokovickou polikliniku. Nyní tiskneme pro sociální služby,“ řekl David Medek.

Dodal, že průběžně předávají tisky do montovny, která teď sídlí ve zlínské klubovně skautů. Odtud pak putují k potřebným, kteří si jejich činnosti velmi cenní. Dokazuje to například dopis, který Medkovi obdrželi od Jany Tejnické, zdravotnické zástupkyně přednosty Pediatrické kliniky FN Motol. Zmiňuje v něm, že dodané ochranné šíty už zdravotnické pracovníky chrání při vyšetřování pacientů v lůžkové i ambulantní části kliniky.

„Díky vám jsme v současné době těmito ochrannými pomůckami již dobře vybaveni. Za celou kliniku velmi děkuji,“ napsala Tejnická.

Zpět