Odbornice z Akademie věd poradí, jak plánovat akademickou kariéru

Ilustrační foto.
123rf.com
Úterý 5. říjen 2021, 8:00 – Text: Ivana Pustějovská

Univerzita po celý semestr nabízí zaměstnancům zajímavé kurzy, díky nimž si mohou zvýšit svou odbornost nebo získat nové informace z oblastí, které je zajímají. Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce se letos podařilo rozšířit lektorský tým o dvě vědkyně z Psychologického ústavu Akademie věd ČR.

Oddělení dalšího vzdělávání a inovací ve výuce, které je garantem vzdělávacích programů pro zaměstnance univerzity, se snaží každým rokem rozšiřovat nabídku témat i přednášejících odborníků. „Zavedli jsme proto systém evaluačních dotazníků a snažíme se pružně reagovat na témata, která účastníky programů celoživotního vzdělávání zajímají,“ uvedla vedoucí oddělení Klára Tesaříková Čermáková.

Mezi žádaná témata patřily například informace o tom, jak správně plánovat akademickou kariéru či jak by měl v akademickém prostředí fungovat management. Z toho důvodu organizátoři navázali spolupráci s Psychologickým ústavem Akademie věd a do vzdělávání zaměstnanců UP se zapojí dvě lektorky, které se podobnými tématy zabývají.

Kurzy budou online. V prvním budou Kateřina Machovcová a Kateřina Cidlinská mluvit o tom, co obnáší Reflexivní leadership v akademickém prostředí. Jak uvádí lektorky, cílem kurzu je vysvětlit a rozlišit klíčové role, tedy kdo je leader, manager, follower. Stejně tak objasní typické způsoby organizace práce, například rozdíl mezi managementem a leadershipem. Kurz bude reflektovat specifika akademické práce, tedy jak funguje například vedoucí katedry. Účastníci by se v rámci školení měli být schopni i utvořit či upravit vlastní strategii vedení do budoucna. Online setkání se koná 21. října.

Stejné lektorské duo vystoupí i 26. října a zasvětí účastníky do tajů plánování akademické kariéry. Cílem workshopu je seznámit začínající akademiky a akademičky s formálními a neformálními požadavky spojenými s rozjezdem akademické profesní dráhy tak, aby si ujasnili, na co se v jednotlivých kariérních fázích soustředit. Workshop kombinuje interaktivní a přednáškové bloky. Jeho součástí bude moderovaná diskuze o kritériích hodnocení akademických pracovníků a postupu akademickým kariérním žebříčkem.

Přihlašování na uvedené programy celoživotního vzdělávání je možné zde.