Popkultura, kam se člověk podívá. Olomoucký majáles UP rozzáří centrum města

Grafika Olomouckého majálesu UP 2019, v textu Erika Stárková.
Foto: Majáles UP
pátek 3. květen 2019, 8:00 – Text: (red)

Před popkulturou člověk poslední dva týdny neuteče. Sotva se olomoucká kina vzpamatují z náporu diváků při premiéře snímku Avengers: Endgame, začne Olomoucký majáles UP, jehož letošním tématem je právě popkultura. V alegorickém průvodu, který zaplní ulice města, jistě nebudou chybět ani masky komiksových hrdinů z úspěšné marvelovské série. Populární studentský festival oživí centrum Olomouce již zkraje příštího týdne, ve dnech 6. a 7. května.

Do čela průvodu se postaví herečka a zpěvačka Erika Stárková. Obletovaná představitelka transsexuálky Dáši ze seriálu MOST! se totiž stane královnou letošního ročníku svátku olomouckých studentů. Její korunovace se uskuteční 7. května ve 13 hodin na nádvoří univerzitní knihovny ve Zbrojnici. Poté začne pestrý hudební program, v jehož čele budou stát hvězdy českého hip hopu P.S.H. a extravagantní electropopová skupina Mydy Rabycad, která to dotáhla až na britský festival Glastonbury. Se svou jazzovou kapelou na pódiu vystoupí i sama Stárková. „Letošní program je žánrově snad nejpestřejší v dějinách majálesu. I díky zvolenému tématu jsme totiž mohli namíchat opravdu pestrý koktejl. Heslu popkultury jsme dostáli ve všech ohledech,“ řekl Ondřej Martínek, hlavní koordinátor organizátorského týmu Olomouckého majálesu UP, a dodal: „Zároveň se mohou návštěvníci těšit i na již zavedené body programu, jakými jsou skvělá lokální kuchyně, výstavy nebo největší přehlídka neziskového sektoru v Olomouci.“

Milovníci divadla naleznou své útočiště na parkánových zahradách Uměleckého centra UP na Konviktu. Tam se na prknech šapitó během obou festivalových dnů prostřídají desítky účinkujících. V programu jsou divadelní hry, slam poetry, souboj v improvizaci i vystoupení předních českých stand up komiků Jiřího Charváta, Jana Géryka a Jana Studničky. Zpestřením bude speciální hospodský kvíz a promítání ikonického popkulturního filmu Big Lebowski pod širým nebem.

Popkultura bude i námětem velkoformátového graffiti, které bude vytvářet přímo na Zbrojnici ilustrátor a grafik Petr Novák neboli Ticho762 a které se následně bude dražit. „Je to absolvent naší univerzity, stejně jako někteří další účinkující. Snažíme se totiž každým rokem náš program postavit právě na tom, co dělají studenti a absolventi UP,“ řekl Martínek. Jak dodal, na organizaci majálesu se podílí třicet studentů napříč fakultami a ročníky.

Podle organizátora majáles vedle zábavy myslí i na pomoc druhým. „Celé dva dny se ponesou ve znamení benefice pro organizaci Pamatováček, která pomáhá lidem s Alzheimerovou chorobou,“ připomněl. Hlavní část benefice se uskuteční během večerního dvojkoncertu v Jazz Tibetu Clubu 6. května. Lidé však budou moci do připravených kasiček přispívat během celého trvání majálesu.

Pohybu holdující jedinci se mohou těšit na svižnou swingovou tančírnu, benefiční běh parkem nebo různé outdoorové aktivity. Knihomolové se mohou zúčastnit vyhlášení Literární soutěže pro studenty UP. Fanoušky soundtracků jistě nadchne Orchestr Univerzity Palackého se svým repertoárem plným filmových melodií. Nákupní horečka propukne u trefného popartového majálesového merchandise či na speciální verzi DizajnTrhu. A kdo si rád zasoutěží, může se těšit na klání o nejlepší instagramovou fotografii či nejlepší meme. Kompletní program naleznete na stránkách www.majalesolomouc.cz.

Devátý ročník Olomouckého majálesu UP se uskuteční ve dnech 6.–7. května v areálu Zbrojnice, v parkánových zahradách Uměleckého centra UP (Konviktu), v Jazz Tibet Clubu a v kině Metropol. Podrobnější informace naleznete na výše uvedených webových stránkách nebo na Facebooku.