Rozhovor o nebezpečích kyberprostoru

Repro: Žurnál UP
Pátek 27. leden 2023, 12:05 – Text: (ipu)

Je to pro nás samozřejmost a moc o tom nepřemýšlíme. Řeč je o našem každodenním pohybu v kyberprostoru a rizicích, která nám z naší nevědomosti mohou hrozit. Magazín vysokých škol Universitas proto přináší rozhovor s Bartem Preneelem, profesorem univerzity v belgické Lovani, o ochraně dat studujících i účastníků a účastnic výzkumů, bezpečnostních rizicích cloudů i kvantových počítačů. Řeč bude i o kryptografických zařízeních kolem nás. Profesor Preneel jejich aktuální počet odhaduje na 40 až 50 miliard. „I pokud o kryptografii nevíte vůbec nic, pořád používáte wi-fi router, mobilní telefon, platební kartu, klíčky od auta nebo vstupní kartu od kanceláře. Všude tam se potkáváte s kryptografií.“ Rozhovor si můžete přečíst zde.