Student PřF Lukáš Mada myslí na druhé, získal za to cenu Křesadlo

Lukáš Mada (v zadní řadě, čtvrtý zleva) při vyhlašování cen v Arcibiskupském paláci.
foto: Ol. kraj
Úterý 27. prosinec 2022, 6:00 – Text: Šárka Chovancová

Student přírodovědecké fakulty Lukáš Mada byl mezi osmi oceněnými dobrovolníky, kteří v Arcibiskupském paláci v Olomouci převzali cenu Křesadlo 2022. Cena neziskové organizace Maltézská pomoc je symbolickým poděkováním těm, kteří nezištně a obětavě pomáhají druhým.

Lukáš Mada studuje na přírodovědecké fakultě obor Experimentální biologie, v rámci celoživotního vzdělávání souběžné doplňující studium učitelství biologie a dálkově studijní program Veřejná ekonomika a správa na Vysoké škole báňské - Technické univerzitě v Ostravě. Současně pracuje v Pevnosti poznání jako koordinátor popularizačních programů.

„Dobrovolnické práci se věnuji od doby, kdy jsem začal studovat na přírodovědecké fakultě. V prvním ročníku jsem cítil určitou prázdnotu ve svém volném čase. Byl tam prostor pro jeho smysluplné využití, proto jsem si našel Olomoucké dobrovolnické centrum JIKA. Vedou to dva úžasní lidé, se kterými se osobně znám. Panuje tam velice přátelské rodinné prostředí,“ uvedl oceněný student.

Lukáš Mada se mimo jiné věnuje seniorům ze sociální služby Chráněné bydlení v Zikově ulici, dětem z domova pro ženy a matky v Holečkově a Sokolské ulici, Klokánku, doučuje děti ze znevýhodněných rodin nebo dochází do družiny ve škole pro děti se sluchovým handicapem na třídě Kosmonautů. „V životě jsem měl velké štěstí, že jsem se narodil do rodiny, do které jsem se narodil. Že jsem měl zázemí, které jsem měl. To vše formuje osobnost. Mně bylo umožněno se rozvíjet a inspirovat se lidmi kolem sebe, celou rodinou. Když vidíte jejich ochotu investovat svůj volný čas v nás, pak cítíte určitý dluh vůči společnosti jako celku. Jen tak se lze posunout dál,“ doplnil Lukáš Mada.

Studenta experimentální biologie ocenil mimořádným stipendiem i děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala. Rozhovor s Lukášem Madou si můžete poslechnout na Spotify.