Studenti pomáhají ošetřit pacienty na rozšířené zubní pohotovosti

Při výuce budoucích zubařů využívá klinika také laboratoře vybavené fantomy.
Ilustrační foto: Velena Mazochová
Středa 2. listopad 2016, 7:30 – Text: Velena Mazochová

Díky spolupráci s Lékařskou fakultou UP rozšířila Fakultní nemocnice Olomouc zubní pohotovost. Kromě dosavadních odpoledních a nočních hodin mohou pacienti od září vyhledat lékařskou pomoc i během dne. Na ošetření se pod vedením zkušených pedagogů podílejí také studenti nejvyšších ročníků zubního lékařství.

Zubní pohotovostní služba byla na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie dosud dostupná ve všední dny od 15 hodin odpoledne do sedmi do rána a nepřetržitě o víkendech a ve svátky. Ročně ji využilo na 13 tisíc pacientů. „Nyní jsme díky spolupráci s lékařskou fakultou zavedli pohotovostní službu i ve všední dny dopoledne, takže je teď pro pacienty dostupná prakticky po celý den,“ popsal ředitel nemocnice Roman Havlík.

Společný projekt fakulty a nemocnice je podle děkana Milana Koláře dalším dokladem fungující spolupráce mezi oběma institucemi. „Nemocnice zařídila ordinaci, zubařská křesla a zdravotní sestry, my jsme zajistili studenty vyšších ročníků stomatologie a učitele jako pedagogický dohled.  Nonstop zubní pohotovost je důležitá jak pro pacienty, tak pro výuku,“ zdůraznil děkan.

Jak potvrdil přednosta Kliniky zubního lékařství a proděkan pro studium Zubního lékařství Miloš Špidlen, studenti mají možnost vyzkoušet si své budoucí povolání přímo „v první linii“. „Je to pro ně dobrá příležitost, jak se dostat k běžným pacientům přicházejícím s problémem, který je nutné akutně vyřešit,“ uvedl. Jak doplnil, studenti ošetřují příchozí pacienty v pohotovostní ambulanci v době od 8 do 12:30 hodin pod dozorem zkušeného lékaře. „Ten - stejně jako při praktické výuce - pacienta vyšetří a pokud je to možné, zadá studentům, co mají udělat,“ dodal Miloš Špidlen. Výhodou je přitom umístění pohotovosti v prostorách kliniky, v jejichž dalších ambulancích mohou být ošetřeni pacienti v komplikovanějších stavech.