Studenti se zájmem o přírodní obory si vyzkoušeli práci vědců

Konference se opakovaně účastní i Alžběta Maleňáková z olomouckého Slovanského gymnázia.
Foto: Barbora Baránková
Pátek 26. květen 2017, 12:00 – Text: Martina Šaradínová

Skutečnost, že věda je prostě baví, dokázali i letos účastníci Studentské konference mladých přírodovědců, která se ve středu uskutečnila v Pevnosti poznání. V sekcích Badatel a Věda je zábava se 11. ročníku zúčastnilo zhruba sedm desítek pro vědu zapálených žáků a studentů základních a středních škol především z Moravy.

Sekce Badatel je určena pro středoškoláky, kteří si chtějí zkusit vědeckou práci pod vedením vysokoškolských pedagogů. Letos se jich přihlásilo 16, až na dvě výjimky všichni spolupracovali s odborníky z olomoucké přírodovědecké fakulty.

„Kvalita prací byla standardně vysoká, jejich výkony byly vyrovnanější než v předchozích letech. Někteří studenti se k nám vracejí opakovaně, třeba už potřetí, ale zpracovávají jiná témata, někdy i na jiných pracovištích. Letos byl největší zájem o chemii, přičemž výrazné zastoupení měla teoretická a výpočetní chemie. To může být ovlivněno i vysokou aktivitou katedry fyzikální chemie, z níž letos pocházelo nejvíce školitelů,“ uvedl hlavní organizátor konference Martin Kubala.

Podle něj  mezi účastníky nepřevažují talentovaní studenti z Olomouce, ale přijeli i studenti například z Frýdku-Místku, Zlína, Jihlavy, Hlinska a dalších míst. Zatímco v minulosti mladí badatelé pracovali více ve dvojicích či trojicích, letos vystupovali zejména jednotlivci.

Jako každoročně konferencí vyvrcholila i celoroční práce se žáky základních i středních škol v sekci Věda je zábava, v níž jsou hlavními aktéry členové přírodovědných kroužků. Letos jich přijelo zhruba 50 a prezentovali výsledky své činnosti, jejímž ústředním tématem byly rostliny, léčivé látky a drogy. „Jejich úkolem bylo na toto téma zpracovat společnou práci a na konferenci prezentovat výsledky experimentů, jež v kroužku prováděli,“ objasnil Kubala. Výsledky obou sekcí budou dostupné zde a zde

Jedním z hlavních poslání konference je podporovat u školáků zájem o vědu. Účastníci konference se nejen naučí prezentovat svoji práci před publikem, ale potkají se s dalšími zájemci o přírodní vědy a mohou se od nich inspirovat. Ze studentů zapojených do projektu Badatel již vzešli tři laureáti České hlavičky a řada z nich se prosadila i na mezinárodních studentských konferencích.