Tématu sexuality ve sportu se bude věnovat konference na fakultě tělesné kultury

Repro: Žurnál UP
Úterý 25. říjen 2022, 12:00 – Text: Martin Višňa

O různých podobách sexuality ve sportu se bude 4. listopadu mluvit na konferenci Sport a sexualita v trenérské praxi I, kterou pořádá Fakulta tělesné kultury UP společně s Komisí rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru. Odborníci z fakulty mimo jiné odprezentují průběžné výsledky svého výzkumu, nebudou také chybět ukázky z praxe.

Konference je určena nejen pro trenéry, sportovce a funkcionáře nebo rodiče sportujících dětí, ale také pro studenty a všechny, které tato problematika zajímá. „Konference je koncipována jako pracovní, a to z důvodu, že bychom rádi přistupovali k tématu sexuality v oblasti sportu systémově. Vycházíme z potřeby otevřeně se věnovat této problematice způsobem, který by byl bezpečný pro sportovce a trenéry a umožnil jim uvědomit si možná rizika,“ uvedla za organizátory z katedry společenských věd v kinantropologii Dana Štěrbová.

V průběhu akce s kolegy Zbyňkem Svozilem a Petrem Krolem představí průběžné výsledky výzkumu Sexualita – hranice v přístupu ke sportovcům a žákům ve sportovní činnosti a tělesné výchově, který v současnosti odborníci z pořádající katedry provádějí. Ukazuje na různé přístupy trenérů ve vedení jejich svěřenců a naopak i na různorodá očekávání sportovců na vedení a na případné hodnocení chování trenéra jako sexuálně nevhodného, a tedy na hraně trestního práva.

Výzkum se ovšem nezaobírá jen problematikou sexuálního obtěžování. „Řeší se též otázky intimity ve sportu, doteky a slova, LGBTQ+, také poruchy příjmu potravy a další témata. Upozorňujeme na to, že sexualita v oblasti sportu existuje v různých podobách. Metaforicky slovy kolegy Zbyňka Svozila lze říct, že se učíme plavat v temných vodách a potřebujeme znát základní orientaci. Byli bychom rádi, aby se popsala rizika a aby se vytvořilo bezpečné prostředí jak pro trenéry, tak sportovce,“ přiblížila Dana Štěrbová.

Řešitelé výzkumu na setkání také představí dotazník mapující postoje k sexualitě ve sportu, na základě poznatků z něj se chystají vytvořit didaktický materiál využitelný pro vzdělávání trenérů. Nad otevíranými otázkami také očekávají plodnou diskuzi s účastníky.

Konference se uskuteční v pátek 4. listopadu od 9 hodin na Fakultě tělesné kultury UP. Vzhledem k omezené kapacitě je v případě zájmu o účast třeba se dopředu přihlásit prostřednictvím formuláře zde.

Další informace ke konferenci jsou k dispozici na této stránce.