Univerzita Palackého bude hostit České akademické hry

Ilustrační foto: Lukáš Ondrášek
Úterý 25. květen 2021, 8:00 – Text: Martin Višňa

Na počátku září se do Olomouce sjedou sportovci z českých vysokých a vyšších odborných škol, aby změřili síly v disciplínách devatenáctého ročníku Českých akademických her. Hostitelem tradiční multisportovní studentské soutěže pořádané Českou asociací univerzitního sportu je již potřetí v historii Univerzita Palackého. Registrace účastníků je možná do 15. srpna.

Organizátoři očekávají ve dnech 2. až 7. září účast až 1800 studentů, kteří se utkají ve dvaadvaceti sportech o titul akademického mistra/mistryně ČR, mimo jiné v atletice, plavání, vodním slalomu a sjezdu, judu, orientačním běhu, fotbalu nebo volejbalu.

„Hry připravujeme v plném rozsahu, ale počítáme i s omezenými variantami podle aktuálně platných protiepidemických opatření. Nicméně věříme tomu, že se i díky posunutí termínu na konec léta podaří soutěže, které se původně měly konat již vloni v červnu, uspořádat,“ uvedl předseda organizačního výboru her Pavel Háp z katedry sportu Fakulty tělesné kultury UP.

Sportovci se k účasti mohou přihlašovat do 15. srpna, a sice prostřednictvím tělovýchovných pracovišť na svých školách. Reprezentanti Univerzity Palackého se s přihláškou mohou obrátit na garanty jednotlivých sportů, jejichž přehled je dostupný zde. Českých akademických her se mohou zúčastnit studenti všech v ČR akreditovaných vysokých nebo vyšších odborných škol, kteří se prokážou platným dokladem o studiu, případně na základě dopisu potvrzujícího přijetí ke studiu i úspěšní uchazeči, kteří studium zahájí v akademickém roce 2021/2022.

Kompletní obecné propozice i předpisy jednotlivých sportů a stejně tak i další potřebné informace jsou k dispozici na webu Českých akademických her. Aktuality z příprav a později i průběhu her je možné kromě webu sledovat i na Facebooku.

Univerzita Palackého je spolupořadatelem Českých akademických her potřetí v historii této studentské sportovní události. Na hry úspěšně v Olomouci zorganizované v letech 2005 a 2015 měla navázat již vloni v červnu, kvůli epidemii koronaviru byl ale devatenáctý ročník přesunut na letošní rok. Do Olomouce se nicméně na začátku září sjeli na akademické mistrovství ČR alespoň plavci a ploutvoví plavci, kteří změřili síly v prostorách Aplikačního centra BALUO.

Poslední dosud uskutečněné České akademické hry hostilo v roce 2019 Vysoké učení technické v Brně. Reprezentanti Univerzity Palackého na nich vybojovali třiašedesát medailí a celkové čtvrté místo v žebříčku škol – připomenout si můžete zde.