Úspěšná spolupráce bude pokračovat, přibudou i nové směry

Během návštěvy RCPTM se vědci domluvili na další spolupráci.
Foto: Martina Šaradínová
Pondělí 2. březen 2020, 13:00 – Text: Martina Šaradínová

Dohoda o pokračování dosavadní úspěšné spolupráce zejména v oblasti využití grafenových derivátů v nanobioelektrokatalýze byla výsledkem pátečního setkání zástupců RCPTM s předním fyzikálním a materiálovým chemikem Niyazi Serdarem Sariciftcim z Univerzity Johanna Keplera v rakouském Linci. Zcela nové možnosti spolupráce pak vyplynuly z rozhovorů s profesorkou Ayse Turak z kanadské McMaster University.

Výzkum profesora Sariciftciho vedl k mnoha významným vědeckým výsledkům v oblasti fotoindukované, optické a magnetické rezonance a popisu jevů v polovodičích a kovových polymerech. Je vynálezcem solárních článků pracujících na principu konjugovaného heteropřechodu mezi polymery a fulereny. Tyto objevy odstartovaly výzkumy v nové oblasti polymerních fotodetektorů a organických solárních článků. V současné době se věnuje celé řadě dalších témat, jako jsou například elektrochemické redukce oxidu uhličitého a bioorganická elektronika, a to i ve spolupráci s RCPTM.

„Pokud jde o naše další partnerství, máme na čem stavět. Například v nedávné společné publikaci jsme ukázali, jak grafenová kyselina zlepšuje enzymovou elektrokatalýzu redukce oxidu uhličitého na methanol. Chtěli bychom však zlepšit vodivost elektrod upravených nanobiokatalyzátorem, který jsme v RCPTM vyvinuli, a zvýšit účinnost přeměny. Pokračujeme v hledání cest, díky nimž bude možné účinně přeměnit odpadní a skleníkový plyn na methanol, jenž může sloužit jako surovina či palivo,“ uvedl zastupující ředitel RCPTM Michal Otyepka.

Výsledkem setkání, jehož se zúčastnili zaměstnanci RCPTM i doktorandi, jsou ale i návrhy nových směrů pro spolupráci. „S profesorem Sariciftcim chceme společně postupovat také ve výzkumu biokompatibility a toxicity nanomaneriálů. Tuto spolupráci bychom rádi podpořili společným grantem. Zcela nové možnost kooperace pak před námi otevřelo setkání s profesorkou Turak, a to zejména v oblasti kompozitních nanomateriálů,“ doplnil zastupující ředitel.

Jako velmi inspirativní označila setkání doktorandka Veronika Šedajová. „Mohli jsme našim hostům ve velmi přátelské atmosféře představit svůj výzkum a dostali jsme od nich zpětnou vazbu. Pomohli nám podívat se na naši práci z jiného úhlu. Následný brainstorming, nabídka spoluprací a celková diskuze pro mne byla skvělá zkušenost. Jsem moc ráda, že jsem se mohla setkání zúčastnit,“ uvedla.

Profesor Sariciftci navštívil RCPTM opakovaně. Před dvěma lety také přednášel v rámci Rudolf Zahradník Lecture Series.