Uznávaný chemik vybuduje v CATRIN novou výzkumnou skupinu

Ilustrační foto: CATRIN
Pondělí 9. leden 2023, 11:30 – Text: Martina Šaradínová

Nová výzkumná skupina pod vedením světově uznávaného chemika Alexandera Dömlinga zaměřená na automatizaci a miniaturizaci syntetické chemie začne od února působit v Českém institutu výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého. Umožní to ERA Chair projekt ACCELERATOR, který z programu Horizon Europe získal dotaci zhruba 2,5 milionu eur.

Cílem ERA Chair projektů je získat špičkového seniorního vědce, vytvořit kolem něj novou výzkumnou skupinu a využít vzájemné synergie pro navýšení výzkumné excelence, konkurenceschopnosti v mezinárodních grantových soutěžích, komercializace vědeckých výsledků, zviditelnění univerzity v evropském výzkumném prostoru i zvýšení její atraktivnosti pro zahraniční výzkumníky.

„Jsem velmi rád, že jsme se dohodli na spolupráci s profesorem Dömlingem, který se do Olomouce přestěhuje z nizozemského Groningenu. Věřím, že přinese nejen nová výzkumná témata, ale díky svým bohatým zkušenostem také posílí institucionální prvky managementu vědy a výzkumu u nás. Skupina profesora Dömlinga bude začleněna do CATRIN-CRH, ale její výzkumné zaměření dále prohlubuje synergie mezi všemi třemi vědeckovýzkumnými útvary CATRIN a počítá se s intenzivní spoluprací všech těchto divizí. Projekt je tedy dalším důležitým krokem v integraci výzkumných kapacit na UP,“ řekl ředitel CATRIN Pavel Banáš.

Dosud neřešená otázka automatizace v syntetické chemii, inovativní technologie screeningu celých rostlin na bázi sloučenin pro zajištění dostatku potravin, nové antibakteriální látky řešící problém rostoucí antimikrobiální rezistence a průlomové materiály pro baterie a superkondenzátory umožňující skladování energie z obnovitelných zdrojů jsou jen některé výzvy, které v rámci projektu ACCELERATOR čekají na vyřešení.

Kromě toho, že je Alexander Dömling světově uznávaným lídrem v oblasti miniaturizace a automatizace syntetické chemie, má rovněž bohaté zkušenosti s komercializací výsledků výzkumu. Získal více než 60 patentů a spoluzaložil šest biotechnologických společností. Mezi nejvýznamnější průmyslové partnery, s nimiž dlouhodobě rozvíjí spolupráci, patří společnosti Sanofi, Bayer, Novartis, J&J, Astra Zeneca, Genentech, UCB a Carmolex.

„Univerzita Palackého na podporu podání projektu ACCELERATOR podepsala na základě dohody s profesorem Dömlingem několik prohlášení o společném záměru s průmyslovými firmami, a to se společnostmi FARMAK, TEVA, Syngenta, NEWCO a spin-off firmou UP AgroBioChem. Efektivnější systém komercializace vědeckých výsledků a navázání nových průmyslových partnerství totiž patří k dalším z cílů projektu,“ doplnil Banáš.

Projekt s názvem ERA Chair for Accelerated Synthetic Chemistry Technologies at Palacký University Olomouc (ACCELERATOR) potrvá do konce ledna 2028. Jedná se o projekt s doposud největším finančním příspěvkem pro UP, které univerzita ze všech rámcových programů EU získala.