V Ceně Edvarda Beneše uspěla absolventka historie Univerzity Palackého

Tereza Poláčková, absolventka FF a PF UP obdržela čestné uznání v Ceně Edvarda Beneše.
Foto: město Sezimovo Ústí.
Středa 2. listopad 2022, 12:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Tereza Poláčková, absolventka katedry historie Filozofické fakulty Univerzity Palackého, uspěla v Ceně Edvarda Beneše. Za svou magisterskou práci Advokát ve službách státu. Evžen Esteřák (1891–1958) získala čestné uznání.

Tereza Poláčková vystudovala na Univerzitě Palackého souběžně historii i práva. Studia ukončila letos v květnu.

„Z čestného uznání mám velkou radost. Zejména kvůli samému Evženovi Esteřákovi. Byl totiž opomíjenou postavou našich moderních dějin. Po perzekuci komunistickým režimem si takovou rehabilitaci jistě zaslouží. Cenu tedy vnímám jako určité zadostiučinění pro Evžena Esteřáka,“ řekla Tereza Poláčková. Téma závěrečné práce jí před časem navrhnul vedoucí její práce Pavel Kreisinger z katedry historie FF UP. „Věřil, že mě téma jako studentku práv a historie zaujme,“ dodala oceněná absolventka.

Magisterskou práci zpracovávala přibližně rok a půl. „Ačkoliv bylo skvělé, že se mi podařilo shromáždit velké množství pramenů, a to zejména od příbuzných Esteřáka, bylo náročné vše zpracovat v jeden celek,“ doplnila Tereza Poláčková s tím, že s každým druhem pramenu bylo nutné pracovat trochu jiným způsobem. „S nadsázkou teď říkám, že jsem vlastně skládala jakési puzzle.“ Odměnu spojenou s oceněním využila na cestu do Sezimova Ústí, kde se ceny předávaly, a taky na dobrý oběd s partnerem.

„V historických vědách teď nepůsobím, má profesní dráha je nyní spojena s mým druhým dokončeným studiem. Na historii jsem ale nezanevřela. Ačkoliv nemám žádné konkrétní plány, jakýmkoliv budoucím badatelským činnostem nechávám dveře otevřené,“ uzavřela absolventka UP.

Cenu Edvarda Beneše udílí každoročně město Sezimovo Ústí nejlepším studentským pracím v oborech historie 20. století a sociologie. Ocenění spojená s finanční odměnou jsou udělována vždy k 28. říjnu příslušného roku.