Vlčí máky opět pomohou válečným veteránům

Symbolické pole vlčích máků před bývalým krytem civilní obrany v olomouckých Bezručových sadech.
Foto: Martin Višňa, v textu Ondřej Moučka
Čtvrtek 4. listopad 2021, 14:00 – Text: (red)

V Knihovně UP, v Konviktu, na pedagogické fakultě a na dalších místech v Olomouci je možné až do konce listopadu zakoupit květ vlčího máku, který je symbolem sbírky ke Dni válečných veteránů. Akce má za cíl připomenout statečnost těch, kteří bojovali za svobodu a demokracii na válečných frontách i v odboji. Výtěžek sbírky podpoří mimo jiné Centrum pomoci Paměti národa, které přímo pomáhá odbojářům a veteránům.

Sbírku již sedmým rokem pořádá nezisková organizace Post Bellum. Pořízením makového květu, který si na Den veteránů, 11. listopadu, připínáme na šaty, je možné přispět do sbírky na více než 800 míst po celé České republice. Podpořit ji lze také online na www.denveteranu.cz.

Za každý příspěvek organizátoři zapíchnou symbolický květ vlčího máku do připravených záhonů ve vybraných městech. V Olomouci vzniklo symbolické pole vlčích máků před bývalým krytem civilní obrany v Bezručových sadech, kde Paměť národa Střední Morava připravuje interaktivní expozici moderních dějin, Institut Paměti národa.

„Věřím, že to bude nádherné a celá země, metaforicky řečeno, zavoní vlčím mákem. Kdo si koupí kvítek u Paměti národa, skutečně pomůže těm nejstarším odbojářům nejen z války, ale i lidem, kteří se statečně postavili totalitě za komunismu,“ přiblížil zakladatel a ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa.

Část výtěžku ze sbírky půjde na vloni založené Centrum pomoci Paměti národa, o kterém se lze více dozvědět na www.hrdinove.cz. „Centrum pomoci se rozbíhá a postupně chceme působit ve všech krajích. Pomáháme starým lidem, jak potřebují. Někomu nakoupíme, jinému vyvenčíme psa, opravíme televizi, koupíme novou polohovací postel. Nejčastěji ale tito staří lidé trpí izolací, takže s nimi mluvíme, navštěvujeme, dokumentujeme jejich životní příběhy,“ vysvětlil ředitel organizace.

Jak uvádí ministerstvo obrany, v současné době žije v Česku posledních 188 veteránů z druhé světové války. Jejich počet se každý rok významně snižuje. „Také proto je nutné příběhy našich novodobých hrdinů v naší historické paměti uchovat. Pokud to neuděláme my, ti, co přijdou po nás, takovou příležitost už nedostanou. Květy a maková políčka jsou symbolem naší úcty,“ dodal Mikuláš Kroupa.

Peníze vybrané ve sbírce v minulých letech mimo jiné také umožnily desítky příběhů pamětníků přeložit do angličtiny, doplnit o archivní materiály či fotografie a připravit tak, aby byly zpřístupněny široké veřejnosti, studentům i badatelům nejen v oblasti historie. Ve veřejně přístupném archivu Paměti národa je v současnosti uloženo na 13 tisíc příběhů pamětníků včetně téměř 900 příběhů veteránů z druhé světové války a více než tisíc účastníků třetího odboje.