Výstavu J. Pešicové a F. Štorka vedou studentští kurátoři

Foto: Marcel Fišer
Pátek 21. červen 2019, 10:00

Rehabilitaci dvou českých uměleckých jmen a přehodnocení počátku postmoderny v umění u nás nabízí aktuální výstava Jaroslava Pešicová – František Štorek: Konec moderny v Čechách v Galerii výtvarného umění v Chebu. Unikátní výstavu je možné navštívit během celého léta.

Kurátorský tým studentů katedry dějin umění představil na výstavě malířská a grafická díla Jaroslavy Pešicové a sochařské objekty Františka Štorka z depozitáře Galerie výtvarného umění v Chebu. Veřejnost má nyní možnost setkat se s díly, která stála neprávem delší dobu na okraji zájmu umělecko-historické společnosti.

„Pro mě jako pro studenta dějin umění to byla skvělá zkušenost účastnit se tohoto výstavního projektu. Po dokončení studia bych se chtěl věnovat kurátorství, a tak jsem rád, že jsem si mohl zkusit vše, co to obnáší. Připravovali jsme texty, vymýšleli instalaci děl, podívali se do depozitáře galerie a také se setkali s pozůstalými umělců a viděli například jejich bývalé ateliéry,“ uvedl Marcel Strnadel, student katedry dějin umění filozofické fakulty a jeden z participantů projektu.

Jaroslava Pešicová (1935–2015) a František Štorek (1933–1999) patřili ke generaci, která vstoupila na uměleckou scénu v polovině minulého století. Oba prošli v 50. letech studiem na pražské Akademii, Pešicová v malířském a Štorek v sochařském ateliéru, kde se oba umělci seznámili a začali spolupracovat. Jejich umělecká i partnerská symbióza byla zpečetěna roku 1963 uzavřením manželství. Společným námětem jejich tvorby se staly útržkovitě pojaté příběhy, nejen mytologické a biblické, ale především osobní, jako byly zlomky vzpomínek, prožitých zážitků i snů. Výsledná díla (ať už sochařská či malířská) jsou nejčastěji koláží, jejímž primárním prvkem je lidské tělo vnímané jako fragment.

Výstava vznikla v rámci předmětu pro studenty katedry dějin umění Výstava jako médium moderního umění pod odborným vedením doc. PhDr. Tomáše Wintera, Ph.D. a byla uskutečněna díky spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu. Na výstavě se podíleli: Kateřina Ottmarová, Veronika Borská, Barbara Kurzoková, Kristýna Menšíková, Andrea Mrkusová, Zuzana Pelíšková, Kateřina Portešová, Jakub Spurný, Marcel Strnadel, Eva Šugárková, Barbora Vágnerová a Tomáš Winter.

Výstava potrvá do 6. října 2019. K vidění je v rámci otevírací doby Galerie výtvarného umění v Chebu: út–ne: 10.00–17.00 hod.

Bc. Kateřina Ottmarová, studentka katedry dějin umění FF UP