Záchranáři z FZV na soutěži bodovali mezi profesionály

Tým UPs při soutěži.
Foto: archiv týmu
Úterý 19. listopad 2019, 15:00 – Text: Martin Višňa

Bronzové umístění si svými dovednostmi a zkušenostmi vysloužili studenti oboru Zdravotnický záchranář na soutěži Yeti Rescue v Orlických horách. Trojice z fakulty zdravotnických věd říkající si UPs řešila soutěžní modelové situace ve stejné kategorii jako zdravotníci z praxe.

„Bylo to velké překvapení. Před vyhlašováním výsledků jsme si říkali, že desáté nebo deváté místo by mohlo dopadnout. Při vyhlášení pátého místa už jsme byli smíření, že to nevyšlo. Když v tom jsme uslyšeli, že jsme skončili třetí. Neznamená to ale, že bychom byli na stejné úrovni jako profesionálové na prvních dvou příčkách nebo těsně za námi. Přistupujeme k tomu pokorně, byla to jen soutěž. A hlavně nám chybí ještě spoustu let praxe a zkušeností, než se profíkům budeme moci vyrovnat i v reálu,“ uvedl člen úspěšného tria Jaroslav Zavadil.

Trojici dále tvořili Michaela Králíková a Tomáš Večeřa. Během plnění soutěžních úkolů se museli vypořádat například se střelným poraněním vojáka, dopravní nehodou nebo komplikovaným porodem, kdy došlo k prolapsu pupečníku. Mezi modelovými situacemi byla i simulace operačního střediska, při které prováděli například telefonicky asistovanou neodkladnou resuscitaci.

„Nejtěžší byly úkoly, které se pohybovaly na hranicích kompetencí zdravotnického záchranáře a lékaře. Tyto situace jsme museli pečlivě vyhodnotit. Zajímavý byl také úkol, kdy jsme byli zavoláni do ordinace neurologické ambulance kvůli převozu pacientky s krvácením do mozku. Když jsme dorazili, byla tam jen sestra s tím, že vše je připravené k převozu. Pacientka však zničehonic přestala dýchat. Zahájili jsme tedy resuscitaci a také se doptávali sestry, jaké léky pacientce podala. Nakonec jsme zjistili, že došlo k záměně léků v podobných ampulkách. Podaný lék, který místo snížení otoku mozku způsobil paralýzu dýchacích svalů, po chvíli odezněl. Do té doby jsme suplovali dýchání pacientky ručně, sledovali ji a monitorovali další životní funkce,“ přiblížil Tomáš Večeřa.

Součástí Yeti Rescue byly i tři předsoutěžní přednášky, poznatky z nich se při plnění některých z dvacítky úkolů hodily. Záchranáři se však museli popasovat také s horským prostředím a nevlídným deštivým počasím. Soutěže se v kategorii Profi zúčastnily i další dva studentské týmy z fakulty zdravotnických věd, Upoláčci a Jantaři. Celkem v této kategorii soutěžilo pětatřicet družstev.