Zajímavé podnikatelské plány vznikly na univerzitě díky kurzu Sustainable Social Enterprises

Z prezentace podnikatelských plánů.
Foto: Ondřej Kročil
Pondělí 22. květen 2023, 15:00 – Text: Milada Křížková Hronová

Studenti dánské Copenhagen Business School, posluchači katedry ekonomických a manažerských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého a také studenti, kteří na zmíněné katedře studují v rámci erasmovských mobilit, obhajovali své podnikatelské plány v oblasti sociálního podnikání. Ty vznikly díky novému hybridnímu kurzu Sustainable Social Enterprises.

Díky spolupráci Univerzity Palackého v Aurora Alliance mohla katedra ekonomických a manažerských studií Filozofické fakulty UP vytvořit hybridní kurz, v němž se studenti věnovali tématům vztahujícím se k sociálnímu podnikání. V letním semestru se tak kurzu Sustainable Social Enterprises zúčastnilo sedmadvacet studentů, z nichž patnáct přijelo z dánské Copenhagen Business School. Výuky, která se uskutečnila částečně i v online podobě, se zúčastnili i posluchači bakalářského programu Ekonomicko-manažerská studia FF UP společně se studenty, kteří na katedře ekonomických a manažerských studií FF UP studují v rámci programu Erasmus.

„Hlavním výstupem kurzu byly studentské podnikatelské plány vedoucí k založení sociálních podniků. Ty se pak studenti snažili ve skupinkách v prostorách katedry ekonomických a manažerských studií FF UP obhájit před komisí odborníků složené z našich vyučujících,“ řekl Ondřej Kročil, vedoucí uvedené katedry.

Výuku kurzu vedl společně s docentkou Jaroslavou Kubátovou a podílel se na ní i Kai Hockerts z Copenhagen Business School. „Kdybych měl uvést jeden ze všech plánů, vzpomněl bych například na ten, v němž se studenti věnovali prodeji psích doplňků, vyráběných ručně osobami se zdravotním postižením. Jejich plán tedy navrhnul integrovat znevýhodněné osoby na trhu práce a díky výnosům z prodejů poté pomoci psím útulkům. Zajímavé na celé prezentaci bylo i to, že by se zmíněný plán měl uskutečnit v Mexiku, tedy zemi, která se potýká s obrovským množstvím pouličních psů,“ dodal Ondřej Kročil. Ve výčtu zajímavých podnikatelských plánů pak zmínil i ten, jenž se zaměřuje na založení sociálního podniku, využívajícího vertikální zemědělství, podporujícího dodávky čerstvé zemědělské produkce, zároveň napomáhajícího zvyšovat zemědělskou gramotnost ve městě Kodaň, ve kterém studuje část účastníků uvedeného kurzu.