Zástupci katedry psychologie převzali bustu Sigmunda Freuda

Foto: RNDr. Ing. Ladislav Stanke, Ph.D.
Středa 4. květen 2022, 8:35

V rámci konference Mezinárodní studentské psychologické dny 2022 pořádané katedrou psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého došlo k slavnostnímu předání busty Sigmunda Freuda zástupcům této katedry. Samotné předání se uskutečnilo 28. 4. 2022 během společenského večera, na který byli pozváni zástupci z řad studentů a studentek, ale i pedagogů kateder psychologie z českých a slovenských univerzit.

Pozvání přijala také dárkyně busty PhDr. Helena Veličková a děkan Filozofické fakulty Univerzity Palackého doc. Mgr. Jan Stejskal, M.A., Ph.D.. Ten ve své řeči zmínil i historické okénko návštěvy Sigmunda Freuda v Olomouci a poděkoval dárkyni za tento dar.

Autorem sochařského ztvárnění významné osobnosti psychologie je doc. Bohumil Teplý (13.4 1932 – 13.10.2020), olomoucký sochař a v letech 1960–1978 i pedagog kresby a sochařství na Univerzitě Palackého.

Sigmund Freud, zakladatel analýzy, je s Olomoucí často spojován z důvodu jeho pobytu během vojenských manévrů v roce 1886. Na to upozorňuje i pamětní deska s bustou vedle vchodu do kavárny Caffe Opera v domě na Horním náměstí č. 21. Předání busty zástupcům katedry psychologie Univerzity Palackého je tak dalším připomínajícím krokem, že oblast psychologie je s Olomoucí a s olomouckou univerzitou úzce spjata.

Mgr. Štěpán Komrska, student doktorského studijního programu Klinická a pedagogická psychologie FF UP