Létaly čepice i balonky, čerství lékaři završili své studium

Ze setkání s absolventy v Teoretických ústavech a z promocí v sále Klášterního Hradiska.
Foto: Martin Višňa a Vojtěch Duda
Středa 22. červen 2022, 12:00 – Text: Martin Višňa

Další etapu svých životů otevřeli v tomto týdnu absolventi Lékařské fakulty UP, kteří v prostorách Slavnostního sálu Klášterního Hradiska převzali diplomy stvrzující úspěšné dokončení jejich studia. Vzduchem ovšem létaly nejen promoční čepice, neboť sérii promocí jako tradičně doplnilo i neformální setkání na fakultě, během kterého došlo na pouštění balonků ve tvaru srdce. Předávaly se také poháry nejlepším pedagogům.

„Děkuji, že jste byli tak vynikajícími studenty, že jste vytrvali a že jste to náročné studium dotáhli až k zisku titulu. Jste dobrá vizitka naší fakulty a jsme na vás hrdí. Rád bych vám do budoucna popřál, aby vás obor, který si vyberete, vždy naplňoval a bavil a aby se vám dařilo nejen v profesním, ale i v osobním životě a abyste na studentská léta strávená na naší fakultě vždy rádi vzpomínali,“ popřál absolventům během setkání v dostavbě Teoretických ústavů děkan LF UP Josef Zadražil. Nechyběli ani další členové vedení fakulty, kteří si s přítomnými připili nejen na pěkné léto.

Děkan se společně s Terezou Špalkovou, předsedkyní Spolku mediků LF UP, který setkání připravil, také ujal vyhlášení výsledků ankety o nejlepšího pedagoga. Hlasování mezi sebou uspořádali studenti absolventských ročníků. Putovní pohár pro nejlepšího pedagoga v preklinických oborech převzala Alena Petráková z Ústavu veřejného zdravotnictví, z vyučujících klinických oborů nejvíce hlasů od absolventů dostal Jiří Lošťák z Ortopedické kliniky. Nejlepším pedagogem Zubního lékařství se stala již počtvrté přednostka Kliniky zubního lékařství Iva Voborná.

„A mládí je pryč,“ komentovali o malou chvíli později noví lékaři, když před svou alma mater sledovali, jak se jejich balonky ve tvaru srdce, symbolizující vykročení do praxe a další životní etapy, rozletěly po obloze nad blízkým sídlištěm.

Obsáhlejší komentáře přinesly proslovy, které zazněly v sále Klášterního Hradiska během promocí, kde zhruba tři stovky absolventů Všeobecného lékařství, Zubního lékařství, jejich anglických variant General Medicine a Dentistry a také programu Veřejné zdravotnictví převzaly své diplomy. Tímea Pilipová, čerstvá nositelka titulu MDDr., například s pousmáním hovořila o závislosti na kofeinu a profesní deformaci při stanovování diagnózy náhodných spolucestujících v tramvaji, také ale o spolužácích, bez kterých by možná s diplomem před promočními hosty nestála, o ochotných učitelích a podporujících rodičích, partnerech a přátelích. „Zanedlouho se vydáme vstříc novým zážitkům, ale na studentské časy v Olomouci nikdy nezapomeneme,“ zakončila svoji řeč.