Právnická fakulta podepsala Memorandum o spolupráci s Ústavním soudem

Memorandum bylo podepsáno na Ústavním soudě. Foto: ÚS
Pátek 23. září 2022, 8:00 – Text: Eva Hrudníková

Olomoucká právnická fakulta je první českou právnickou fakultou, která formalizovala spolupráci s Ústavním soudem. Memorandum, jehož účelem je užší propojení akademické sféry a praxe, podepsali Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu, a Václav Stehlík, děkan právnické fakulty.

Strany memoranda se dohodly na třech základních formách spolupráce: pravidelné setkávání zástupců za účelem projednávání otázek společného zájmu, společná organizace či zapojení do školení, seminářů, konferencí a vzájemná metodologická a konzultační pomoc.

Memorandum je vyústěním již existujícího dlouhodobého propojení obou institucí. Na Ústavním soudě nyní působí či působila řada osobností, která je spojena s PF UP, a to v řadách soudců, asistentů i stážistů. „Z olomoucké fakulty nepochybně vzešlo mnoho vynikajících právníků a my jsme rádi, že někteří z nich přímo přispívají k práci Ústavního soudu. Již existující plodné a vzájemně prospěšné vztahy Ústavního soudu s akademickým prostředím nyní dostávají formalizovanější rozměr, který jistě posílí odborné a vědecké kapacity obou stran,“ zhodnotil krátce po podpisu předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.

Jeho slova doplnil děkan PF UP. „Obě sféry se navzájem potřebují a mají si co nabídnout ve snaze o kultivaci českého právního prostředí. Je to i příležitost pro naše akademiky či doktorské studenty, současně je to nabídka soudní sféře na té nejvyšší úrovni více se zapojit do odborné diskuze na akademické půdě,“ řekl Václav Stehlík. Současně vyjádřil potěšení nad tím, že právě PF UP je první fakultou, se kterou Ústavní soud memorandum podepsal.

Olomoucké fakultě se v posledních letech daří rozšiřovat okruh svých partnerů. Spolupracuje již například s Nejvyšším soudem, Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže, Kanceláří vládního zmocněnce pro lidská práva, Justiční akademií, Insolvenčním servisem, Nadací Sirius, Charitou Olomouc nebo advokátními kancelářemi HAVEL & PARTNERS, Arrows, Kohajda & Sejkora či společností Ernst & Young.