Zrod soudobého Středoevropana

Foto: (map)
Úterý 29. listopad 2022, 8:00 – Text: Milada Křížková Hronová

V římském nakladatelství Viella vyšla monografie s názvem The Birth of the Modern Central European Citizen. Editory této knihy s českým názvem Zrod soudobého Středoevropana jsou Jan Stejskal, stávající děkan filozofické fakulty, a Michael Viktořík, vedoucí její katedry historie. Publikace z mnoha pohledů nahlíží na složitý a mnohovrstevnatý proces formování novodobé občanské společnosti v prostoru mnohonárodnostní habsburské monarchie.

Inspiraci k vzniku této knihy našli její editoři na mezinárodní konferenci, jež se konala na podzim 2018 v Kroměříži, tedy v místě, které v historii evropského parlamentarismu sehrálo klíčovou roli.

„V roce 2018 jsme si připomínali 170. výročí zasedání Ústavodárného říšského sněmu v Kroměříži, na němž byly mimo jiné vůbec poprvé projednávány návrhy na federativní uspořádání habsburské monarchie. Někteří účastníci kroměřížské konference byli následně osloveni, aby připravili studie, které budou bilancovat jejich celoživotní výzkum a které současně nabídnou odborné i laické veřejnosti některá klíčová témata spojená s vývojem občanské společnosti v prostoru střední Evropy, a to s nadhledem a s důrazem na patřičné dějinné souvislosti,“ uvedl Michael Viktořík, vedoucí katedry historie FF UP. Příspěvky oslovených odborníků z tuzemských i zahraničních historických pracovišť pak podle něj vytvořily samostatné kapitoly v knize. Ke čtenáři se teď dostává po více než dvouleté přípravě.

Monografie je výjimečná nejen svým rozsahem a časovými přesahy, ale i složením autorského kolektivu. Editoři oslovili přední představitele české historiografie, Milana Hlavačku, Miroslava Hrocha, Jana Rychlíka, Jiřího Štaifa, Jiřího Hanuše, Jiřího Malíře, Janu Burešovou, Milenu Lenderovou a Lukáše Fasoru, aby bilancovali svůj dosavadní výzkum a současně čtivou formou přiblížili čtenářům složitá témata. Věnují se v nich otázkám formování novodobých národů a národních států, vzniku a rozvoji parlamentarismu v podunajské monarchii, liberalizačním a demokratickým procesům ve společnosti, také sociální problematice či roli významných osobností v modernizačních procesech, například roli Františka Palackého.

Odborníci se v knize věnují i zániku habsburské monarchie. Uvedená témata představuje ve svých kapitolách jedenáct profesorek a profesorů, kteří působí na předních historických pracovištích v tuzemsku i v zahraničí. Ze zahraničních autorů se na publikaci podíleli Lothar Hőbelt (Universität Wien) a Catherine Horel, současná prezidentka mezinárodního komitétu pro historické vědy.